Archiwum aktualności

 • Ponad trzy godziny trwało we wtorek 26.06 pierwsze spotkanie z mieszkańcami Olsztyna w ramach konsultacji społecznych zatytułowanych „Wybór rozwiązań technologicznych i organizacyjnych związanych z zabezpieczeniem mieszkańców Olsztyna w ciepło"

  dodano: 2012-06-27 16:04:00

  Oprócz najbardziej zainteresowanych – odbiorców ciepła z MPEC – wzięli w nim udział także autorzy analiz i badań związanych z planowana inwestycją, radni, władze miasta i zarząd Spółki MPEC. Po prezentacji zamierzeń związanych z planowaną budową elektrociepłowni, przyszedł czas na pytania mieszkańców. Odpowiadali na nie eksperci i przedstawiciele MPEC.

   

  Ponad trzy godziny trwało pierwsze spotkanie (wtorek, 26 czerwca) z mieszkańcami dotyczące „wyboru rozwiązań technologicznych i organizacyjnych związanych z zabezpieczeniem mieszkańców Olsztyna w ciepło”

  Oprócz najbardziej zainteresowanych – odbiorców ciepła z MPEC – wzięli w nim udział także autorzy analiz i badań związanych z planowana inwestycją, radni, władze miasta i zarząd Spółki MPEC. Po prezentacji zamierzeń związanych z planowaną budową elektrociepłowni, przyszedł czas na pytania mieszkańców. Odpowiadali na nie eksperci i  przedstawiciele MPEC. 
  Mieszkańcy zaniepokojeni treścią ulotek alarmujących  o ponad trzykrotnym wzroście opłat za ciepło, dowiedzieli się, że po zrealizowaniu inwestycji cena ciepła  może wzrosnąć maksymalnie o 50 procent w stosunku do dzisiejszej oraz że wielkość podwyżki jest niezmiernie trudna do oszacowania w aktualnych warunkach gospodarczych. Eksperci uświadamiali mieszkańców że podwyżkę  wymusza przede wszystkim konieczność dostosowania się do wymogów ochrony środowiska min. stopniowa likwidacją bezpłatnych emisji CO2. Za uprawnienia do emisji CO2 będziemy płacić już w 2013 roku. Przedstawiciel Michelin Polska SA potwierdził brak zainteresowania fabryki opon dostawą ciepła dla miasta po roku 2017. Prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), zaprzeczył, aby wyliczenia podawane przez jeden z olsztyńskich miesięczników oraz zawarte w ulotkach, były oficjalnie firmowane przez SIMP. Nic dziwnego bo obliczenia zakładające "trzykrotny wzrost cen ciepła", zawierają liczne błędy i przekłamania. 
  Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz zapewnił, że to nie ostatnie takie spotkanie, a opinie i wątpliwości, jakie padły z sali, zostaną wzięte pod uwagę przy dalszych pracach nad wyborem rozwiązań dotyczących zaopatrzenia Olsztyna w ciepło po roku 2017.  Zastrzegł również, iż nic jeszcze nie zostało rozstrzygnięte, a o konkretach będzie można mówić dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych.

  Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją przedstawioną przez MPEC na otwartym spotkaniu konsultacyjnym.

Zdjęcia

facebook