Aktualności

 • Pasek klimatyczny

  dodano: 2019-08-07 12:11:00

  Spoglądając na termometr za oknem trudno ocenić zachodzące zmiany klimatyczne, ale wizualne zestawienie temperatur z ostatnich 200 lat wyraźnie dowodzi, że klimat się ociepla.

   

  Na powyższej grafice przedstawiono „pasek klimatyczny” dla miasta Oxford w Anglii, który pokazuje jak przez ostatnie 200 lat zmieniała się średnia temperatura w tym mieście. Można w dużym uproszczeniu przyjąć, że jest on wymierny dla całego świata, bowiem wzrosty temperatur są odnotowywane na wszystkich kontynentach.

  Wizualizację zmian klimatycznych należy interpretować tak: im pasek bardziej czerwony, tym wyższa średnia temperatura była w danym roku. Im bardziej niebieski kolor, tym temperatura niższa. Pasek na powyższym obrazku pokazuje zmiany średniej temperatury między 1815 (od lewej), a 2018 rokiem w mieście Oxford w Anglii.

  Przedstawione dane pochodzą z książki pt. Oxford Weather and Climate Since 1767, która po raz pierwszy szczegółowo opisuje dane meteorologiczne zbierane przez Oxford, uznawane za najpełniejszy i nieprzerwany zapis dziennych temperatur oraz innych danych pogodowych w Wielkiej Brytanii i na świecie.

  Pasek klimatyczny, autorstwa profesora Eda Hawkinsa z Uniwersytetu w Reading, wyraźnie pokazuje, jak bardzo ocieplił się klimat zwłaszcza w ostatnim ćwierćwieczu. 

facebook